Ako si vybrať správny kotol

Kúpa nového kotla nepatrí medzi každodenné investície. Životnosť kotlov sa pohybuje v priemere 15 rokov, a preto je dôležité venovať jeho výberu zvýšenú pozornosť. Majiteľ domu resp. bytu tak stojí pred vážnym rozhodnutím, aký zdroj tepla zvoliť na vykurovanie alebo na ohrev vody. Nie každý je však odborníkom v oblasti ústredného vykurovania a rady od odborníkov dokážu takúto situáciu značne uľahčiť. Prinášame vám preto prehľad základných informácií o kotloch pre vykurovanie domov a bytov, ktoré vám pomôžu zorientovať sa pri ich výbere.

Na slovenskom trhu je dostupných niekoľko rôznych typov kotlov. Voľba optimálnej vykurovacej sústavy závisí od dispozičného riešenia rodinného domu alebo bytu, tepelno-technických vlastností stavby, prevádzkových požiadaviek užívateľa, ale aj klimatických podmienok. Pri rozhodovaní o kúpe kotla sa treba v prvom rade zamerať na základné požiadavky týkajúce sa bezpečnosti, spoľahlivosti a účinnosti kotla. Pri zohľadnení uvedených parametrov si určite každý majiteľ rodinného domu vyberie správny typ kotla, ktorý bude spĺňať všetky jeho požiadavky. V tomto serály vám prinášame prehľad základných typov kotlov, ich výhody a nevýhody.

Či sa už rozhodnete pre kotol na tuhé palivo či biomasu, komfortný elektrokotol alebo účinný a zároveň hospodárny plynový kondenzačný kotol, vždy sa o jeho parametroch, účinnosti, výkone a inštalácii poraďte s profesionálmi z oblasti vykurovania. Pretože správne vybraný kotol vám bude efektívne slúžiť po celú dobu svojej životnosti a v nečase vám bude doma skutočne príjemne teplo.

Máte otázky? Neváhajte nás kontaktovať!